Facebook
B-fit program
Karel Bajer
.
gsm: +420 731 108 841
mail: info@bfit-program.cz
web: www.bfit-program.cz
Spolupracujeme:
Zajímavé články
zivotni-postoj.cz banner
Výživové a nutriční poradenství Praha a okolí
Všechny články >>>
Studio Style banner
satema.cz banner
Rekonstrukce Jelínek banner
Zpět > Úvodní stránka > Články

Spánek

Jak dlouho spát?
Délka spánku je individuální. Obecně se uvádí 7-8 hodin, ale někteří mají potřebu spánku odlišnou kolísá od 4 až po 12 hodin spánku za den.

Nabízí se otázka kolik je minimum a co je to zdraví prospěšný spánek?
Spánek se rozděluje na 4 fáze
Usínání
NREM fáze
REM fáze
Probouzení

NREM a REM fáze jsou nejdůležitější procesy. V průběhu spánku se fáze NREM a REM cyklicky střídají.

NREM fáze
- je fyzicky regenerující, protože zjednává optimální podmínky pro syntézu základních proteinů. Čili regeneruje svaly a jiné fyziologické procesy v organismu.

REM fáze - dodává sílu, znovuobnovuje a restauruje naše psychické procesy (myšlení, uvažování, rozhodování, představování), které jsou unaveny bdělým životem.

Během prvních 70-80minut spánku končí fáze NREM a přichází REM, která trvá přibližně 5-10minut. Obě dvě fáze mají ještě své další fáze, které se prolínají. Důležitý je ovšem fakt, že toto prolínání se děje zhruba 4x za celkovou dobu spánku.
Zdraví prospěšný spánek znamená nepřerušit toto cyklické střídání fází, proto by měl minimální, denní příděl spánku činit alespoň 4-5 hodin
nepřerušeného odpočinku.
Význam spánku je jasný. Co ale dělat, když se usnout nedaří nebo se v noci často probouzíte?
Usnout a probudit se až ráno je dáno tím, jaký byl den. Stress, špatná strava, přejídání se na večer, nebo těsně před usnutím, jsou nanejvýš negativní vlivy na kvalitní spaní.

Zkuste přijmout zvyky, které lepší spánek podporují. Začněte s těmito jednoduchými tipy:
Držte se spánkového plánu
Jděte spát a vstávejte denně ve stejnou dobu jak ve všední den, tak i o víkendech a svátcích. Pravidelný spánkový režim napomáhá k lepšímu nočnímu spánku.

Dávejte pozor na to, co jíte a pijete

Nechoďte spát ani hladový, ale zase ani s plným žaludkem. Věnujte pozornost nápojům, které před spánkem pijete. Nápoje by neměly obsahovat žádné stimulanty jako kofein apod. To samé platí i u pití alkoholu, nejprve požití alkoholu způsobí ospalost, potom však jeho účinky narušují kvalitní spánek.

Vytvořte si rituál před spaním
Dělejte každý večer před spaním stejné věci: čtěte si oblíbenou knihu, poslouchejte uklidňující hudbu apod. Buďte opatrní při používání televizoru a počítače. Některé výzkumy naznačují, že u některých osob může usínání při televizoru narušit spánek.

Udělejte si pohodlí
Vytvořte si místnost, která je ideální na spaní: vhodný odstín barev na stěně, teplota v místnosti, pohodlná kvalitní matrace a polštář, zkrátka tak abyste měli maximální pohodlí.

Pokuste se zvládat stres
Máte-li příliš mnoho práce a přemýšlíte nad prací i doma i toto může být další z příčin narušení spánku. Přemýšlením nad tím co je potřeba udělat zítra zdravému spánku neprospějete. Přísloví: „Ráno moudřejší večera“ je více než trefné. Mnoho z nás se do stressu dostává špatnou organizací svého času. Zkuste se zamyslet i nad tím. Každopádně vše co stalo ve dne, ať zůstane za zdmi ložnice.
© b-fit 2013 Všechna práva vyhrazena
Proč je tak důležitý?
autor: b-fit (Karel Bajer)
11.10.2012


Pro dobrou náladu a zdraví je spánek neodmyslitelný. Spánek je základní fyziologickou potřebou nezbytnou pro správnou funkci organismu, především v regeneraci centrálního nervového systému. Bez kvalitního spánku nemůže tělo fungovat na 100% a při nedostatečné kvalitě spánku nemůže dojít k potřebnému zotavení, což se projeví zhoršením myšlení, snížením pozornosti a pocitem únavy následující den. Můžete cvičit, držet dietu a přesto se Vám nemusí dařit hubnout nebo naopak budovat svaly. Když nebudete svému tělu dopřávat dostatek spánku k regeneraci způsobíte disharmonii v hormonálním systému, takže například mozku budou chybět látky navozující včas sytost.